Skip to content

119 Hillcrest DrWayne, NJ 07470

Built 1965

Last Sale Price
$636,000
Last Sale Date
Apr 25, 2018

Property Information

Block1602
Lot101
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,659
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,900
41%
Improvement Value:$192,700
59%
Total Assessment$325,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,360+4.0%
2024$18,618+1.2%
2023$18,390+0.4%
2022$18,308+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$636,000

To:

Sq Ft2,659DeedBook 3302, Page 194

Property Sale

Sale
$257,000
DeedBook E 164, Page 320

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook Z 128, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1965