Skip to content

48 Kathleen CourtWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$865,000
Last Sale Date
Jan 17, 2025

Property Information

Block1717
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,802
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,000
41%
Improvement Value:$186,100
59%
Total Assessment$317,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,855+4.0%
2024$18,132+1.2%
2023$17,910+0.4%
2022$17,831+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$865,000

To:

Sq Ft3,802DeedBook 4847, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1960