Skip to content

7 Allison CourtWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$936,000
Last Sale Date
Jul 8, 2023

Property Information

Block2401
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,738
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,400
44%
Improvement Value:$186,900
56%
Total Assessment$332,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,759+4.0%
2024$19,001+1.2%
2023$18,768+0.4%
2022$18,685+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$936,000

To:

Sq Ft3,738DeedBook 4554, Page 268

Property Sale

Sale
$388,500
DeedBook 273, Page 110

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook O 122, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1963