Skip to content

12 Sloping Hill TerrWayne, NJ 07470

Built 1965

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 15, 2025

Property Information

Block1717
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,646
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,300
43%
Improvement Value:$177,100
57%
Total Assessment$308,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,337+4.0%
2024$17,634+1.2%
2023$17,418+0.4%
2022$17,341+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965