Skip to content

7 Virginia CourtWayne, NJ 07470

Built 1966

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 7, 2010

Property Information

Block2117
Lot48
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionLIFE RIGHTS
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,595
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,000
42%
Improvement Value:$166,700
58%
Total Assessment$287,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,107+4.0%
2024$16,451+1.2%
2023$16,249+0.4%
2022$16,177+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$592,500
DeedBook 1604, Page 286

Property Sale

Sale
$263,000
DeedBook X 134, Page 121

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook E 129, Page 121

Property Sale

Sale
$286,000
DeedBook E 119, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1966