Skip to content

34 Sloping Hill TerrWayne, NJ 07470

Built 1966

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jan 12, 2012

Property Information

Block1717
Lot41
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,384
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,000
53%
Improvement Value:$118,400
47%
Total Assessment$249,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,829+4.0%
2024$14,261+1.2%
2023$14,086+0.4%
2022$14,024+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,384DeedBook 2134, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1966