Skip to content

19 Perera AveWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$444,000
Last Sale Date
Mar 30, 2015

Property Information

Block1326
Lot38
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,376
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,900
51%
Improvement Value:$117,300
49%
Total Assessment$238,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,163+4.0%
2024$13,620+1.2%
2023$13,454+0.4%
2022$13,394+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$444,000

To:

Sq Ft2,376DeedBook 2613, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1960