Skip to content

111 Lake Dr EWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 9, 2025

Property Information

Block1718
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,294
Acreage0.7

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,100
57%
Improvement Value:$141,200
43%
Total Assessment$328,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,271+4.0%
2024$18,522+1.3%
2023$18,292+0.5%
2022$18,210+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$975,000

To:

Sq Ft2,294DeedBook 4940, Page 123Recorded7/30/2025

Property Built

Built

Year Built: 1950