Skip to content

123 Chestnut DrWayne, NJ 07470

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 2, 2005

Property Information

Block1723
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,283
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,900
47%
Improvement Value:$132,600
53%
Total Assessment$248,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,776+4.0%
2024$14,209+1.2%
2023$14,035+0.4%
2022$13,973+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$237,500
DeedBook I 150, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1956