Skip to content

115 Lake Dr WWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$222,500
Last Sale Date
Apr 9, 1992

Property Information

Block1720
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,080
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,100
48%
Improvement Value:$126,700
52%
Total Assessment$242,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,437+4.0%
2024$13,883+1.2%
2023$13,713+0.4%
2022$13,653+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$222,500

To:

Sq Ft2,080DeedBook 130, Page 473

Property Built

Built

Year Built: 1950