Skip to content

80 Oakwood DrWayne, NJ 07470

Built 1951

Last Sale Price
$237,500
Last Sale Date
Jul 18, 1994

Property Information

Block1720
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,250
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,400
57%
Improvement Value:$85,600
43%
Total Assessment$199,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,833+4.0%
2024$11,379+1.2%
2023$11,240+0.4%
2022$11,190+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$237,500

To:

Sq Ft1,250DeedBook 137, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1951