Skip to content

92 Chestnut DrWayne, NJ 07470

Built 1966

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jul 31, 1992

Property Information

Block1722
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,928
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,000
53%
Improvement Value:$97,400
47%
Total Assessment$209,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,451+4.0%
2024$11,973+1.2%
2023$11,827+0.4%
2022$11,775+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft1,928DeedBook 131, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1966