Skip to content

109 Beechwood DrWayne, NJ 07470

Built 1939

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 14, 2013

Property Information

Block1722
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,150
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,000
45%
Improvement Value:$144,000
55%
Total Assessment$261,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,519+4.0%
2024$14,924+1.2%
2023$14,741+0.4%
2022$14,676+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$595,000
DeedBook 1590, Page 76

Property Sale

Sale
$487,000
DeedBook 560, Page 242

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 174, Page 254

Property Sale

Sale
$243,500
DeedBook Z 140, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1939