Skip to content

67 Beechwood DrWayne, NJ 07470

Built 1951

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Aug 17, 1999

Property Information

Block1725
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,468
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,000
52%
Improvement Value:$108,300
48%
Total Assessment$224,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,337+4.0%
2024$12,825+1.2%
2023$12,668+0.4%
2022$12,612+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$262,000

To:

Sq Ft1,468DeedBook 163, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1951