Skip to content

68 Chestnut DrWayne, NJ 07470

Built 1940

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jul 13, 2020

Property Information

Block1725
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,968
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,600
47%
Improvement Value:$117,900
53%
Total Assessment$224,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,349+6.4%
2024$12,545+1.2%
2023$12,392+0.4%
2022$12,337+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft1,968DeedBook 3830, Page 128

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,968DeedBook 3300, Page 111Recorded5/2/2018

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 454, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1940