Skip to content

78 Lake Dr WWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Sep 16, 1998

Property Information

Block1728
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,737
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,000
59%
Improvement Value:$113,500
41%
Total Assessment$276,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,441+4.0%
2024$15,810+1.2%
2023$15,617+0.4%
2022$15,548+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,737DeedBook 157, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1950