Skip to content

1 Oakwood DrWayne, NJ 07470

Built 1939

Last Sale Price
$181,854
Last Sale Date
Aug 26, 2019

Property Information

Block1731
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,732
Acreage0.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,100
36%
Improvement Value:$218,400
64%
Total Assessment$342,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,365+4.0%
2024$19,584+1.2%
2023$19,344+0.4%
2022$19,259+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$181,854

To:

Sq Ft3,732DeedBook 3667, Page 7

Property Sale

Sale
$840,000
DeedBook 867, Page 142

Property Sale

Sale
$342,500
DeedBook H 138, Page 427

Property Built

Built

Year Built: 1939