Skip to content

62 Chestnut DrWayne, NJ 07470

Built 1941

Last Sale Date
Mar 1, 2024

Property Information

Block1732
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,386
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,900
59%
Improvement Value:$79,000
41%
Total Assessment$193,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,279+4.1%
2024$10,837+1.3%
2023$10,701+0.5%
2022$10,653+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1941