Skip to content

46 Beechwood DrWayne, NJ 07470

Built 1951

Last Sale Date
Jan 28, 2002

Property Information

Block1731
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,000
60%
Improvement Value:$77,300
40%
Total Assessment$193,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,494+4.0%
2024$11,053+1.2%
2023$10,918+0.4%
2022$10,869+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 230, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1951