Skip to content

44 Chestnut DrWayne, NJ 07470

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 16, 2021

Property Information

Block1732
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,472
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,000
39%
Improvement Value:$179,800
61%
Total Assessment$292,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,410+4.0%
2024$16,742+1.2%
2023$16,537+0.4%
2022$16,464+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,472DeedBook 2446, Page 24Recorded3/21/2014

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook F 146, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1945