Skip to content

257 Newark Pompton TpkeWayne, NJ 07470

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 11, 1999

Property Information

Block1505
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,452
Acreage2.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,300
49%
Improvement Value:$126,900
51%
Total Assessment$251,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,936+4.0%
2024$14,364+1.2%
2023$14,188+0.4%
2022$14,125+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook F 134, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1948