Skip to content

38 Chestnut DrWayne, NJ 07470

Built 1943

Last Sale Price
$462,000
Last Sale Date
Jul 22, 2022

Property Information

Block1732
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,900
58%
Improvement Value:$76,200
42%
Total Assessment$183,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,887+4.0%
2024$10,470+1.2%
2023$10,341+0.4%
2022$10,296+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$462,000

To:

Sq Ft1,176DeedBook 4372, Page 118

Property Sale

Sale
$273,000
DeedBook 435, Page 84

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook D 172, Page 96

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook A 137, Page 403

Property Sale

Sale
$194,000
DeedBook V 121, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1943