Skip to content

5 Laurel DrWayne, NJ 07470

Built 1939

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
May 13, 2024

Property Information

Block1310
Lot43
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,211
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,800
59%
Improvement Value:$65,400
41%
Total Assessment$160,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,525+4.0%
2024$9,160+1.2%
2023$9,048+0.4%
2022$9,008+2.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft1,211DeedBook 4719, Page 94

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,211DeedBook 3061, Page 286Recorded5/30/2017

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 766, Page 1

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook P 167, Page 124

Property Sale

Sale
$146,500
DeedBook Y 137, Page 23

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook N 118, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1939