Skip to content

34 Chestnut DrWayne, NJ 07470

Built 1935

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jul 23, 2001

Property Information

Block1732
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,369
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,900
59%
Improvement Value:$73,900
41%
Total Assessment$180,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,750+4.0%
2024$10,338+1.2%
2023$10,212+0.4%
2022$10,166+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,369DeedBook 287, Page 156

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook Q 133, Page 430

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook H 122, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1935