Skip to content

5 Osborne TerrWayne, NJ 07470

Built 1935

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Apr 14, 2016

Property Information

Block1311
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionBUNGALO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,355
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,900
65%
Improvement Value:$49,700
35%
Total Assessment$140,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,360+4.0%
2024$8,040+1.2%
2023$7,941+0.4%
2022$7,906+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,355DeedBook 2817, Page 53Recorded5/4/2016

Property Built

Built

Year Built: 1935