Skip to content

30 Chestnut DrWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 18, 1992

Property Information

Block1732
Lot38
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,737
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,200
54%
Improvement Value:$93,100
46%
Total Assessment$203,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,088+4.0%
2024$11,625+1.2%
2023$11,482+0.4%
2022$11,432+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950