Skip to content

23 Cedar PlaceWayne, NJ 07470

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 5, 2020

Property Information

Block1406
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,696
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,800
57%
Improvement Value:$81,300
43%
Total Assessment$190,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,303+4.0%
2024$10,870+1.2%
2023$10,737+0.4%
2022$10,689+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,696DeedBook 3350, Page 255Recorded7/11/2018

Property Built

Built

Year Built: 1947