Skip to content

60 Hillcrest DrWayne, NJ 07470

Built 1941

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jan 19, 2021

Property Information

Block1733
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,305
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,200
62%
Improvement Value:$65,700
38%
Total Assessment$173,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,340+4.0%
2024$9,944+1.2%
2023$9,822+0.4%
2022$9,778+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft1,305DeedBook 3967, Page 248

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,305DeedBook 2932, Page 1Recorded11/3/2016

Property Sale

Sale
$432,000
DeedBook 1505, Page 122

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook P 140, Page 251

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook N 134, Page 536

Property Built

Built

Year Built: 1941