Skip to content

9 Hillcrest DrWayne, NJ 07470

Built 1941

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Oct 23, 2023

Property Information

Block1736
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,800
51%
Improvement Value:$109,000
49%
Total Assessment$221,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,188+4.0%
2024$12,683+1.2%
2023$12,527+0.4%
2022$12,472+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

To:

Sq Ft1,664DeedBook 4613, Page 221

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook U 150, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1941