Skip to content

11 Hillcrest DrWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Mar 15, 2023

Property Information

Block1736
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,936
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,500
33%
Improvement Value:$231,400
67%
Total Assessment$346,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,627+4.0%
2024$19,836+1.2%
2023$19,593+0.4%
2022$19,506+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

To:

Sq Ft3,936DeedBook 4498, Page 190

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook W 155, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1950