Skip to content

20 Lake Dr WWayne, NJ 07470

Built 1986

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 5, 1999

Property Information

Block1738
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCONTEMPORARY
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,277
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,000
50%
Improvement Value:$151,900
50%
Total Assessment$303,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,820+4.0%
2024$17,127+1.3%
2023$16,914+0.5%
2022$16,838+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft2,277DeedBook 162, Page 210

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook V 115, Page 571

Property Built

Built

Year Built: 1986