Skip to content

33 Laauwe AveWayne, NJ 07470

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 13, 2012

Property Information

Block1800
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,648
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,700
55%
Improvement Value:$70,900
45%
Total Assessment$157,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,371+4.0%
2024$9,012+1.2%
2023$8,901+0.4%
2022$8,862+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948