Skip to content

18 Rutgers CourtWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block1202
Lot64
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,648
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,000
57%
Improvement Value:$90,900
43%
Total Assessment$211,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,350+4.1%
2024$11,866+1.3%
2023$11,718+0.5%
2022$11,665+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958