Skip to content

74 Carol PlaceWayne, NJ 07470

Built 1993

Last Sale Price
$752,000
Last Sale Date
Aug 16, 2007

Property Information

Block1806
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,872
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,400
51%
Improvement Value:$144,400
49%
Total Assessment$293,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,469+4.0%
2024$16,799+1.2%
2023$16,594+0.4%
2022$16,520+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$752,000

To:

Sq Ft2,872DeedBook 1498, Page 57

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook H 134, Page 520

Property Built

Built

Year Built: 1993