Skip to content

68 Carol PlaceWayne, NJ 07470

Built 1991

Last Sale Price
$930,000
Last Sale Date
Oct 6, 2022

Property Information

Block1806
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,306
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,300
41%
Improvement Value:$221,400
59%
Total Assessment$377,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,458+4.0%
2024$21,597+1.2%
2023$21,333+0.4%
2022$21,238+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$930,000

To:

Sq Ft3,306DeedBook 4415, Page 98

Property Sale

Sale
$706,000

From:

To:

Sq Ft3,306DeedBook 3418, Page 47Recorded10/2/2018

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook Y 129, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1991