Skip to content

19 Andover DrWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Date
Aug 25, 2014

Property Information

Block1807
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
56%
Improvement Value:$94,800
44%
Total Assessment$215,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,831+4.0%
2024$12,339+1.2%
2023$12,188+0.4%
2022$12,134+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 2380, Page 122Recorded10/8/2013

Property Built

Built

Year Built: 1958