Skip to content

19 Melanie LaneWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 28, 1998

Property Information

Block1833
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,562
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,000
62%
Improvement Value:$78,100
38%
Total Assessment$204,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,136+4.0%
2024$11,670+1.2%
2023$11,528+0.4%
2022$11,477+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,562DeedBook 157, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1957