Skip to content

83 Carol PlaceWayne, NJ 07470

Built 1989
Other Exempt

Last Sale Price
$487,000
Last Sale Date
Jul 21, 1999

Property Information

Block1808
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,163
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$153,200
42%
Improvement Value:$211,400
58%
Total Assessment$364,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$19,216+1.2%
2017$18,983+2.9%
2016$18,439+3.5%
2015$17,812+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$487,000

To:

Sq Ft3,163DeedBook 162, Page 153

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook O 123, Page 521

Property Built

Built

Year Built: 1989