Skip to content

91 Carol PlaceWayne, NJ 07470

Built 1994

Last Sale Price
$368,000
Last Sale Date
Oct 12, 2020

Property Information

Block1808
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,388
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,400
40%
Improvement Value:$224,200
60%
Total Assessment$373,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,214+4.0%
2024$21,362+1.2%
2023$21,101+0.4%
2022$21,008+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$695,000

From:

To:

Sq Ft3,388DeedBook 3889, Page 49Recorded10/21/2020

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft3,388DeedBook 2799, Page 147Recorded4/4/2016

Property Sale

Sale
$385,500
DeedBook F 137, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1994