Skip to content

19 Michael DrWayne, NJ 07470

Built 2013

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jun 26, 2008

Property Information

Block1814
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,438
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,000
39%
Improvement Value:$194,500
61%
Total Assessment$318,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,938+4.0%
2024$18,212+1.2%
2023$17,989+0.4%
2022$17,909+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft2,438DeedBook 1634, Page 18