Skip to content

26 Birchwood TerrWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Sep 27, 2002

Property Information

Block1814
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,110
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,800
65%
Improvement Value:$62,800
35%
Total Assessment$180,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,738+4.0%
2024$10,327+1.2%
2023$10,200+0.4%
2022$10,155+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,110DeedBook 496, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1957