Skip to content

43 Clifford DrWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$507,000
Last Sale Date
Sep 28, 2018

Property Information

Block1821
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,722
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,800
48%
Improvement Value:$139,300
52%
Total Assessment$266,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,822+4.0%
2024$15,216+1.2%
2023$15,029+0.4%
2022$14,963+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$507,000

To:

Sq Ft2,722DeedBook 3547, Page 92

Property Sale

Sale
$458,500

From:

To:

Sq Ft2,722DeedBook 2848, Page 49Recorded6/28/2016

Property Sale

Sale
$257,000
DeedBook H 131, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1962