Skip to content

107 Birchwood TerrWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jul 5, 2018

Property Information

Block1822
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,819
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,200
55%
Improvement Value:$99,700
45%
Total Assessment$221,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,194+4.0%
2024$12,688+1.2%
2023$12,533+0.4%
2022$12,477+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft1,819DeedBook 3370, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1960