Skip to content

95 Birchwood TerrWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Nov 14, 2003

Property Information

Block1822
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,952
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,700
54%
Improvement Value:$104,000
46%
Total Assessment$223,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,301+4.0%
2024$12,791+1.2%
2023$12,635+0.4%
2022$12,579+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft1,952DeedBook 698, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1959