Skip to content

262 Mac Donald DrWayne, NJ 07470

Built 1949

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Oct 9, 2013

Property Information

Block1831
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,382
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,600
54%
Improvement Value:$87,300
46%
Total Assessment$187,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,173+4.0%
2024$10,744+1.2%
2023$10,613+0.4%
2022$10,566+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,382DeedBook 2384, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1949