Skip to content

104 Oldham RdWayne, NJ 07470

Built 1930

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Aug 25, 2025

Property Information

Block1901
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionOLD STYLE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,373
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,500
54%
Improvement Value:$63,100
46%
Total Assessment$137,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,182+4.0%
2024$7,868+1.2%
2023$7,772+0.4%
2022$7,737+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft1,373DeedBook 4965, Page 207

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,373DeedBook 3630, Page 30

Property Sale

Sale
$168,000

To:

DeedBook F 134, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1930