Skip to content

35 Lockley CourtWayne, NJ 07470

Built 1986

Last Sale Price
$461,000
Last Sale Date
Jun 6, 2023

Property Information

Block1902
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE B
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,674
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
31%
Improvement Value:$112,300
69%
Total Assessment$162,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,650+4.0%
2024$9,280+1.2%
2023$9,167+0.4%
2022$9,126+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$461,000

To:

Sq Ft1,674DeedBook 4542, Page 14

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,674DeedBook 2998, Page 50Recorded2/14/2017

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,674DeedBook 2998, Page 58Recorded2/14/2017

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook W-113, Page 374