Skip to content

11 Lockley CourtWayne, NJ 07470

Built 1986

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Aug 20, 2024

Property Information

Block1902
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE B
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,666
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
32%
Improvement Value:$106,300
68%
Total Assessment$156,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,294+4.0%
2024$8,937+4.2%
2023$8,578+0.5%
2022$8,539+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft1,666DeedBook 4761, Page 118

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 1552, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$130,900
DeedBook P 114, Page 383