Skip to content

137 Garside AveWayne, NJ 07470

Built 1971

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Sep 18, 1992

Property Information

Block1904
Lot107
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,404
Acreage0.53

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,700
57%
Improvement Value:$83,100
43%
Total Assessment$194,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,583+4.0%
2024$11,139+1.2%
2023$11,002+0.4%
2022$10,954+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,404DeedBook 131, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1971