Skip to content

23 Ratcliffe RdWayne, NJ 07470

Built 1956

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Mar 25, 2009

Property Information

Block1904
Lot118
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,625
Acreage0.61

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,000
57%
Improvement Value:$79,200
43%
Total Assessment$184,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,953+4.0%
2024$10,533+1.2%
2023$10,404+0.4%
2022$10,358+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft1,625DeedBook 1751, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1956